Alsancak’a Hayat Veriyorlar

Alsancak’a Hayat Veriyorlar

     Restorasyon uzmanı mimar Tamer ve Dilek Pakben çifti, eski özelliğini kaybedip beton yığınına dönmüş Alsancak’ya, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi yeniden hayata döndürüyor. Bugüne kadar 150’ye yakın tarihi mekanı restore eden çift, bunun paradan çok bir gönül işi olduğunu belirterek, “Çürümeye yüz tutmuş bir tarihi binayı ele alıp yeniden yatarmak muhteşem bir duygu” diyor.

       Viraneye dönmüş binaların projelerini hazırlayıp, Koruma Kurulu’ndan izin aldıktan sonra restorasyonlarını gerçekleştiren Pakben çifti korumacılık kavramının yanlış anlaşıldığını söyledi, Sık sık kullanılan “aslına uygun yaptık” sözlerinin doğru bir deyim olmadığını altını çizen çift, “ Eski ve yeniyi birbirinden ayırt etmek gerekir. Bugünkü teknoloji ile eskiyi yapmak mümkün, ama o zaman adı eski değil yeni oluyor” diyerek, şöyle konuştu:

        “Eski evler muhafaza edilip, üstüne 7 katlı binalar yapılmış, bunun adı korumacılık olamaz. Kurul size binaların cephelerinin yüksekliği korumak şartıyla içinde her türlü değişikliği yapabilme izni veriyor. Binanın dışı ahşap, içi beton oluyor. Fakat bu uygulama ile birçok bina kaybediliyor.”

       Alsancak’ın karakterini oluşturan iki katlı cumbalı evlerin konut olarak yapıldığını belirten Tamer Pakben, zengin Levantenlerin kentten ayrılmasından sonra evlerin teslim edildiği ekonomik gücü sınırlı ailelerin yeterli bakım yapamadığı, dolayısıyla binaların bozulduğunu söyledi. Pakben, “ Evler masraflı olduğu için bakılamadı, çünkü sadece badana boyası bile bir servet gerektiriyor. Alsancak’ta 500 bin doları aşan restore edilmiş evler var. Bugün Alsancak’ta levanten evlerinin olduğu sokakları gezerken iki boyutu görebilirsiniz. Binanın dış cephesi ve içindeki iş yerlerini. Ama üçüncü boyutu, yan,bu evde yaşayan, kapısının önünde oturan, sohbet eden insanları göremezsiniz. Biz sadece Alsancak’ı iki boyutu ile hayata döndürebiliyoruz. Keşke üçüncü boyutuna döndürecek bir sihirli değnek elimizde olsa” diye konuştu. Mustafa OĞUZ, İZMİR, (DHA)

2018-10-30T20:57:20+00:00