Hakkımızda

Hakkımızda2018-10-30T20:57:19+00:00

Hakkımızda

 PAKBEN Mimarlık & Restorasyon Şirketi 1987 yılında Y.Mimar Restorasyon Uzmanı Tamer PAKBEN ve Y. Mimar Restorasyon Uzmanı N.Dilek PAKBEN tarafından İzmir’de kurulmuştur. Daha sonra Y. Mimar Restorasyon Uzmanı Uluç PAKBEN, Mimar Sevda PAKBEN ve Mimar Aybüke ERSOY’un da katılmasıyla aile şirketine dönüşmüştür. Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon proje hizmeti ve Restorasyon uygulama, konservasyon, arkeolojik restorasyon konularında hizmet vermekteyiz. Günümüze kadar 400’e yakın tarihi yapının projelendirme, uygulama ve danışmanlık işlerini gerçekleştirdik.

      Mimari tasarım alanında da çözümler üretiyoruz. Modern tasarımlar, eski eser bitişiği ya da karşısı yapılar, tarihsel yapılaşma alanlarındaki modern tasarımlar, taş ev tasarımları konularında da projeler üretiyoruz.

    Tarihi yapıları, insanlık tarihini gelecek nesillere olabildiğince aktarma sorumluluğu ve kaygısı taşımaktayız. Bunun için nesillerdir çalışıp, gelecek kuşaklara bilgi birikimimizi aktarıyoruz. Tarihi yapıların restorasyonu konusunda, başta İBB Tarihe Saygı Yerel Koruma ödülleri olmak üzere birçok ödül almış bulunuyoruz.

    Tarihi yapılarınızla ilgili lütfen bizimle iletişime geçiniz…

Tamer PAKBEN     Y.Mimar Restorasyon Uzmanı

Tamer Pakben - İzmir SMMMO Ödül Töreni

       1961 yılında İzmir’de doğan Tamer Pakben, 1983 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi MMF Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimine başlayarak, 1986 yılında tamamladı.

         1979 ‘de, Birgi Çakırağa Konağı restorasyon çalışmalarında, 1980’de Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal başkanlığındaki Çeşme Ildırı Erithrai antik tiyatrosunun rölöve ve restorasyon çalışmalarında,1981 ve 1982’de, Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığındaki Halikarnassos Antik Tiyatrosu restorasyon çalışmaları ve Assos Kazı Heyetinde, Teos Dionysos Tapınağı rölöve çalışmalarında bulundu.

Devamı için tıklayınız.

.

Dilek PAKBEN    Y.Mimar Restorasyon Uzmanı

Tamer Pakben

       1961 yılında Umurlu-Aydın’da doğan Dilek Pakben orta öğrenimimi 1978 yılında Söke(Aydın) Lisesi’nde tamamladı. Aynı yıl yüksek öğrenimine Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde başlayarak, 1983 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi MMF Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimime başlayarak, 1988 yılında tamamladı. Tez konusu ”Selçuk (Ayasuluk) Erken Dönem Osmanlı Yapıları ve restorasyon önerileri”dir. Mimarlık eğitimi sırasında başlayan tarihi çevreye olan ilgisi, çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırmasına neden olmuştur.

Devamı için tıklayınız.

.

Uluç PAKBEN     Y.Mimar Restorasyon Uzmanı

Uluç Pakben

     1985 yılında İzmir’de doğan Uluç PAKBEN, lisans eğitimini 2007 yılında Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olarak tamamlamıştır. 2013 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstütüsü Mimarlık Anabilim Dalı Restorasyon Yüksek Lisans Programı’nda eğitimini tamamlayarak Y.Mimar Restorasyon Uzmanı Ünvanı almıştır. PAKBEN  Mimarlık ve Restorasyon Şti.’de 2005 yılından itibaren birçok restorasyon projesini ve mimari tasarım projesi gerçekleştirmiştir.

Devamı için tıklayınız.

.

Sevda PAKBEN    Y. Mimar Restorasyon Uzmanı

Sevda Pakben

     1986 yılında Yalova’da doğan Sevda PAKBEN, lisans eğitimini 2009 yılında Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olarak tamamlamıştır. Aynı yıl, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstütüsü Mimarlık Anabilim Dalı Restorasyon Yüksek Lisans Programı’nda eğitimine başlamıştır. Y. Lisans eğitimini tamamlamak üzeredir. PAKBEN  Mimarlık ve Restorasyon Şti.’de 2008 yılından itibaren birçok restorasyon projesini ve mimari tasarım projesi gerçekleştirmiştir.

Devamı için tıklayınız.

.

Aybüke ERSOY     Mimar

Aybüke ERSOY

     1992 yılında İzmir’de doğan Aybüke ERSOY, lise eğitimini 2010 yılında  İzmir Güzelbahçe 60. Yıl Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Lisans eğitimini 2015 yılında Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olarak tamamlamıştır. Mimarlık bölümünde bitirme projesi ‘Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi’nde Mimarlık Fakültesi Tasarımı ve Çevre Düzenlemesi’ projesidir. Aynı yıl, stajlarını tamamladığı Pakben Mimarlık ve Restorasyon İnş. Turizm San. Tic. Ltd. Şti.’de mimar olarak çalışmaya başlamıştır.

Devamı için tıklayınız.

.