Katipzade Konağı

Katipzade Konağı

Katipzade Konağı Restorasyonu

Helal olsun size

      İki kardeş kimsenin yapmadığını yaptı. Yıkılmaya yüz tutan konağa el uzattı. Geçmişin izlerini taşıyan tarihi binayı ayakta tutacak, o eski güzelliğine tekrar kavuşacak çalışma başlatıldı.

           Tarihe sahip çıkan yoktu

          İzmir’de tarihi binaların büyük bölümü yıkıldı. Kalanların da durumu farklı değil, sahipsiz, kaderine terk edilmiş, içler acısı halde. Güzellikleri siyah-beyaz fotoğraflarda kalan, kentin geçmişinin tanığı bu yapılar artık zamanın ağır yükünü taşıyamıyor. Tarih göz göre göre dökülüyor. Çağrılar da fayda etmiyor. Kağıt üstündeki koruma bir türlü hayata geçirilemiyor.

          Yıkıldı, yıkılacaktı!

         İşte böyle bir zamanda iki kardeş çıktı, resmi kurumların yapamadığı işe soyundu, Tekstilci Ümit ve Akın Yelekoğlu, Konak’ın en eski yerleşim yerlerinden Kestelli Caddesi’ndeki Katipzade Konağı’na sahip çıktı. Şimdiye kadar pek çok kez yangın tehlikesi atlatan, şiddetli yağmur ve depremlerle hasar gören bina, tanınmış sanayiciler Revent Ailesi’nden satın alındı.

          İmdada onlar yetişti

     Tarihe can suyu vermek için de hemen kollar sıvandı. Benzer birçok eseri yıkılmaktan kurtaran yüksek mimar Tamer Pakben görevlendirildi. Pakben ve ekibi uzun süre hazırlık yaptı, her şeyi en ince detayına kadar hesapladı. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan da izin alındı ve hayat aşısı olacak restorasyona başlandı. Yelekoğlu kardeşler şimdi sabırsızlıkla tamamlanmasını bekliyor.

          Çevreye de örnek oldu.

        Ümit Yelekoğlu, konağın halini gördükçe içinin sızladığını söylüyor. Bu çabalarının çevreye örnek olduğunu da dile getiriyor, şöyle konuşuyor: “Buradaki çok sayıda kaderine terk edilmiş eski yapı var. Esnaf arkadaşlar bir bir satın alıyor. İmkanı olan herkes bu seferberliğe katılsın. Hepimizin güzel İzmirimize borcu bu. Restorasyon birkaç ayda bitecek” Mustafa OĞUZ/DHA

Katipzade Konağı Restorasyonu

2018-10-30T20:57:20+00:00