Sihirli Eller

Sihirli Eller

Sihirli Eller

Mimar Pakben çifti Alsancak’ı Alsancak yapan cumbalı, iki katlı şirin evlere tekrar hayat veriyor. Yıkılmaya yüz tutan hayalet binalar pırıl pırıl oluyor.

Restorasyon uzmanı mimar Tamer ve Dilek Pakben, Alsancak’ın kent dokusunun vazgeçilmezi cumbalı evleri yıkılmaktan kurtarıyor. Çiftin el uzattığı binalar geçmişteki ihtişamlarına kavuşuyor. Yenilenmiş evlerin süslediği sokaklar, görenler, eski İzmir’e götürüyor.

Zaman iyiye doğru işliyor

İzmir’in Alsancak semtindeki dar sokaklarda tarih canlanıyor. Çünkü, kentte özdeşleşen cumbalı evlerden bazıları için zaman artık iyiye doğru işliyor. Kaderine terk edildikleri için ayakta durmakta bile güçlük çeken, hayalet haline gelmiş, tarihin ve eski İzmir’in tanığı binalar restore ediliyor. Kararmış duvarlar rengarenk boyanıyor, cumbaları yine sarmaşıklar sarıyor.

Tarih yeniden canlanıyor.

Alsancak’ın buram buram nostalji kokan sokaklarını gezenler, evlerdeki canlanmaya tanık oluyor. Bu tarihi çalışmanın arkasındaki iki sihirli el bulunuyor. Restorasyon uzmanı Tamer ve Dilek Pakben… Mimar çift, bugüne kadar 150’ye yakın evi tamir ettiklerini söylüyor, “Tarihi binaları ele alıp yeniden yaratmak muhteşem bir duygu. Bu bir gönül işi” diyor.

Keşke eski sahipleri de olsa

Pakben çifti şunları söylüyor. Restorasyon projelerini hazırlayıp, Koruma Kurulu’ndan izin alıyoruz. Ardından da restorasyonu gerçekleştiriyoruz. Evlerin dış cephesi ve içini canlandırıyoruz. Ama evde yaşayan, kapısının önünde oturan, sohbet eden insanlar eksik kalıyor. Keşke elimizde bunu da gerçekleştirebilecek sihirli değnek olsa” Mustafa OĞUZ/DHA

2018-10-30T20:57:20+00:00