Dilek PAKBEN

Dilek PAKBEN2018-10-30T20:57:19+00:00
Dilek PAKBEN
Dilek PAKBENY. Mimar Restorasyon Uzmanı

1961 yılında Umurlu-Aydın’da doğan Dilek Pakben orta öğrenimimi 1978 yılında Söke(Aydın) Lisesi’nde tamamladı. Aynı yıl yüksek öğrenimine Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde başlayarak, 1983 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi MMF Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimime başlayarak, 1988 yılında tamamladı. Tez konusu ”Selçuk (Ayasuluk) Erken Dönem Osmanlı Yapıları ve restorasyon önerileri”dir. Mimarlık eğitimi sırasında başlayan tarihi çevreye olan ilgisi, çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırmasına neden olmuştur.

1983 yılında, Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığındaki Assos Kazısı’nda mimar olarak çalışmaya başlamış olan Dilek Pakben pek çok kazı çalışmasında yer almış, 1997-1998 yıllarında ise Bergama Müzesi’nin başlattığı Yortanlı (Allionai) Kurtarma Kazısında, eşiyle birlikte belgeleme çalışmalarına katılarak destek amacıyla gönüllü mimar olarak görev almıştır.

” 1983 yılında İkiler İnşaat Şirketi’nde, 1984 yılında ise Mimar Özen Otağ ile birlikte çalışmıştır.

” 1987-1988 yılları arasında İzmir / Selçuk ”Ayasuluğ” Osmanlı yapılarının tümünün rölövelerini çıkartmıştır.

” 1984-1989 yılları arasında Buca koordinatörlüğünde, 1989-1997 yılları arasında da İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığında mimar olarak görev yapmıştır.

” 1997 yılında mesleki tatminsizlik nedeniyle yaklaşık 12 yıllık memuriyet hizmetine son vererek, eşi Y.Mimar-Restorasyon Uzmanı Tamer PAKBEN ile Pakben Mimarlık & Restorasyon İnşaat Turizm San.Tic.Ltd.Şti.’ni kurmuştur.

” 1999 Bodrum Mindos Kapı civarı Antik Roma Mezarları Rölöve ve Restorasyon Çalışmalarına katılmıştır.

” 2000-2001; Eski Bayraklı İlkokulu Rölöve Restorasyon Projesi. Karşıyaka Anadolu Tic. Meslek Lisesi Projesi. Hüseyin Avni Kabadayı Evi Restorasyon Projesi ve Uygulaması. (2003 Yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihe Saygı Ödülü almıştır.) Bornova Özel Türk Koleji Ana Okulu Rölöve Restorasyonu, Özel Türk Koleji Alsancak Çocuk Evi Rölöve Restorasyonu Çalışması, (2004 Yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihe Saygı Ödülü almıştır.)

” 2002-2003; İzmir Mili Eğitim Müdürlüğü, Dumlupınar İlkokulu, Rölöve Restorasyon Projesi. İzmir Ticaret Borsası, Rölöve – Restorasyon Projesi, Urla İskele Ali Rıza Mete Evi Rölöve Restorasyon Projesi ve Uygulaması. Foça Kemal Satır Evi Rölöve Restorasyonu (2005 Yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihe Saygı Ödülü almıştır.) Çanakkale Müzesi Kemer, Antik Parion Nekropolü rölövesi.

” 2004-2005 TCDD Kemer Tren İstasyonu Rölöve Restorasyon Projesi, TCDD Torbalı Tren İstasyonu Rölöve Restorasyon Projesi, Narlıdere Belediyesi, Cem Kültür Merkezi Rölöve Restorasyon Projesi, Alsancak Devlet Hastanesi Rölöve Restorasyon Projesi, Urla Klazomenai Kazı Başkanlığı Zeytinyağı İşliği Rekonstrüksiyonu (2005 Yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihe Saygı Ödülü almıştır.) Garanti Bankası Kemeraltı Şubesi Restorasyonu.

” 2006 Torbalı Belediyesi, Abdülhamit Köşkü ve Hipodromu Rölöve Restorasyon Projesi, Kestelli Katipzade Konağı rölöve restorasyonu, Foça Turgut Tokuş Evi Rölöve ve Restorasyon Projesi, İzmir Eski Osmanlı Bankası Rölöve ve Restorasyon projesi, Bayraklı Antik Sur Duvarları Restorasyon Projesi, Selçuk Belediyesi, Bizans Su Kemeri Ayakları Rölöve ve Restorasyon Projeleri

” 2006’da 4.yapılan ve İzmir Büyükşehir Belediyesince tertip edilen Tarihe Saygı Yerel Koruma ödüllerin’de asıl seçici kurul üyeliği yapmıştır.

” 2007; İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Saat Kulesi Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri; İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Şark Kahvesi rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri; Kemeraltı’nda 3 adet Alsancak’da ise 2 adet tescilli yapıya ait rölöve restorasyon projesi çalışması;

” 2008; İzmir Karataş Hastanesi rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri; İzmir 1.Kordon’daki bir yalının rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri çalışması; İzmir-Gaziemir’de yok olmuş bir tümülüse ait rölöve ve rekonstrüksiyon projesi çalışması; İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı projesi uygulama danışmanlığı

” 2009; İzmir-Çeşme Garanti Bankası revizyon rölöve-restorasyon proje çalışması; eski Kagir bar rölöve ve restorasyon projesi çalışması, Kemeraltı eski sabunhane rölöve ve restorasyon projesi çalışması,

xt.