Tamer PAKBEN

Tamer PAKBEN2018-10-30T20:57:19+00:00
Tamer PAKBEN
Tamer PAKBENY. Mimar Restorasyon Uzmanı

  1961 yılında İzmir’de doğan Tamer Pakben, 1983 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi MMF Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimine başlayarak, 1986 yılında tamamladı.

   1979 ‘de, Birgi Çakırağa Konağı restorasyon çalışmalarında, 1980’de Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal başkanlığındaki Çeşme Ildırı Erithrai antik tiyatrosunun rölöve ve restorasyon çalışmalarında,1981 ve 1982’de, Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığındaki Halikarnassos Antik Tiyatrosu restorasyon çalışmaları ve Assos Kazı Heyetinde, Teos Dionysos Tapınağı rölöve çalışmalarında bulundu.

     1983 yılında İzmir Gümrük Yarımadası rölöve restorasyon projelerinin hazırlanmasında görev aldı.

   1986-1987’de İstanbul Selimiye Kışlası, Kuleli Askeri Lisesi ve Çamlıca Göğüs Hastalıkları Hastanesi Restorasyon şantiyelerinde kontrol mimarı olarak çalıştı. 1989 – 1990 yılları arasında Vakıf İnşaat ve Restorasyon Anonim Şirketi’nin restorasyon şantiyelerinde bir yıl şantiye şefi olarak çalıştı.

    Serbest mimar olarak çalışmaya başladığı süre içerisinde; İzmir Saat Kulesi Rölöve ve Restorasyon Proje ve Uygulamasını, İzmir İtfaiye Binası Rölövelerini hazırladı. Bergama Müzesi’nin 1997-1998 yıllarında başlattığı Yortanlı (Allionai) Kurtarma Kazısı, 1999 Bodrum Mindos Kapı civarı Antik Roma Mezarları Rölöve ve Restorasyonu gibi birçok çalışmalada yer aldı.

    2000-2001 Eski Bayraklı İlkokulu, Karşıyaka Anadolu Tic. Meslek Lisesi Projesi. Hüseyin Avni Kabadayı Evi Restorasyon Projesi ve Uygulaması. (2003 Yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihe Saygı Ödülü almıştır.) Bornova Özel Türk Ana Okulu Rölöve Restorasyonu, Alsancak Çocuk Evi Rölöve Restorasyonu (2004 Yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihe Saygı Ödülü almıştır.)

     2002-2003 yılları arasındaki çalışmaları arasında; İzmir Mili Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar İlkokulu Rölöve Restorasyon Projesi, İzmir Ticaret Borsası, Rölöve Restorasyon Projesi, Urla İskele Ali Rıza Mete Evi Rölöve Restorasyon Projesi ve Uygulaması (Ağahan mimarlık ödülüne aday gösterilmiştir), Foça Kemal Satır Evi Rölöve Restorasyonu (2005 Yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihe Saygı Ödülü almıştır), Çanakkale Müzesi Kemer, Antik Parion Nekropolü Rölövesi yer almaktadır.

    2004-2005 yılları arasında ise TCDD Kemer ve Torbalı Tren İstasyonları Rölöve Restorasyon Projesi, Narlıdere Belediyesi Cem Kültür Merkezi Rölöve Restorasyon Projesi, Alsancak Devlet Hastanesi Rölöve Restorasyon Projesi, Urla Klazomenai Kazı Başkanlığı Zeytinyağı İşliği Rekonstrüksiyonu (2005 Yılı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihe Saygı Ödülü almıştır.) Garanti Bankası Kemeraltı Şubesi Restorasyonu (Tarihe Saygı ödülü almıştır) gibi çalışmalar gerçekleştirmiştir.

   2006 yılında; Torbalı Belediyesi Abdülhamit Köşkü ve Hipodromu Rölöve Restorasyon Projesi, Kestelli Katipzade Köşkü, Foça Turgut Tokuş Evi, İzmir Eski Osmanlı Bankası Rölöve ve Restorasyonu, Bayraklı Antik Sur Duvarları Restorasyon Projesi, Selçuk Belediyesi Su Kemerleri Restorasyonu, 2007 yılında; İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Saat Kulesi ve Eski Şark Kahvesi Rölöve-Restitüsyon-Restorasyonu, İzmir Karataş Hastanesi Rölöve-Restitüsyon-Restorasyonu projelerini hazırlamış, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Projesi, Aya Vukla Kilisesi Restorasyon Projesi uygulamasında danışmanlık yapmıştır.

      2007; İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmr Saat Kulesi rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri; İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Şark Kahvesi rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri;

     2008; İzmir Karataş Hastanesi  rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri; İzmir 1.Kordondaki bir yalının rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri çalışması; İzmir-Gaziemir’de yok olmuş bir tümülüse ait rölöve ve rekonstrüksiyon projesi çalışması; İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı projesi uygulama danışmanlığı

    2009; İzmir Büyükşehir Belediyesi Aya Vukla Kilisesi restorasyon projesi uygulama danışmanlığı; İzmir-Çeşme Garanti Bankası revizyon rölöve-restorasyon proje çalışması;

     Evli ve bir çocuk babası olup, eşi Restorasyon Uzmanı Y. Mimar N. Dilek Pakben, oğlu Y. Mimar Restorasyon Uzmanı Uluç Pakben  ve gelini mimar Sevda pakben ile   birlikte halen serbest mimar olarak İzmir’de çalışmaktadır.