Ali Rıza Mete Evi Restorasyon Projesi ve Uygulaması – Urla/İZMİR

Ali Rıza Mete Evi Restorasyon Projesi ve Uygulaması – Urla/İZMİR2016-06-08T00:09:31+00:00

Project Description

          Ali Rıza Mete Evi Restorasyon Projesi ve Uygulaması Ağa Han Mimarlık Ödülüne Aday Gösterilmiştir

         İzmir İli, Urla İlçesi, İskele  Mahallesi, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde bulunan yapı, ikinci grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Parselin kuzeyini ve doğusunu  dere yatağı sınırlamakta, batısında bir yol bulunmakta, güneyinde ise tarımsal alanlar bulunmaktadır. Tescilli taşınmaz ve müştemilatı parselin kuzeyinde yer almaktadır.

   Konut (Bağ evi) olarak inşa edilen yapı. 1945 yılında yapılan tadilatlarla buz fabrikasına  dönüştürülmüştür. Yapım yılı olarak 1880’li yılları kabul edecek olursak yaklaşık  45 yıl kadar konut olarak kullanılan yapı 35 yıl kadar da fabrika olarak kullanılmıştır.

       Eski eser tescilli yapı 19 uncu yüzyılın oldukça varlıklı bir gayri Müslim ailesine ait iken,  yapıdaki periyodik bakımların yapıldığı ancak, sahip değiştirdikten sonra, ayni ekonomik güçle bakımının yapılamadığı anlaşılmaktadır. Günümüze kadar gelen yapının ilk yapıldığı tarihteki halini bazı arşiv fotoğrafları ve yapıyı kullananlar ile görüşerek tespit etme imkanı sınırlıdır. Bu kaynaklarla ancak 1945 sonrası halini saptayabiliyoruz. Fakat yapının cephe ve iç mekanlarındaki bazı izler  orijinal durumuyla ilgili bilgi vermektedir.