İzmir SMMMO Restorasyon Projesi – Alsancak/İZMİR

İzmir SMMMO Restorasyon Projesi – Alsancak/İZMİR2018-10-30T20:57:21+00:00

Project Description

     İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Restorasyon Projesi (Eski Tekel Tütün Deposu)

    Alsancak Liman İskelesi, 19.yüzyılın sonunda İzmir Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük ihracat ve aynı zamanda gümrük gelirlerinin en yüksek olduğu limanıydı.İç savaş sonunda ABD’nin eline geçen pamuk üretim ve ihracatının azalması ile ege bölgesinde tütün üretimi ve ihracatı artmıştır.

      Cumhuriyet döneminde tütün ve tütün mamullerini üretim ve ticaretinin devam etmesi liman ve sigara fabrikası çevresinde depolama yapılarının gelişmesine olanak sağlamıştır. Ancak depo yapılarında belirli bir standart ölçü ve yapı tipolojisinden bahsedebilmek mümkün değildir.

       Tekel İdaresi’nin 2001 yılında özelleştirilmesiyle kent içindeki depolar işlevsiz hale gelmiştir. İzmir Alsancak bölgesinde bulunan Tekel depoları da 2002 yıllarında boşaltılmışdır.

     Alsancak’ta Punta Bölgesi’nde yer alan yapının, yakın çevresinde Alsancak Garı, İzmir Limanı, Alsancak Vapur İskelesi gibi önemli kentsel referans noktaları bulunmaktadır. Yapı Kordon’a ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yakın bir konumdadır.

    1905 yılında inşa edilen, özgün işlevi tekel deposu olan yapı yakın döneme kadar özgün kullanımını korumuş bulunmaktadır. Yapıldığı amaç doğrultusunda ayni işlevde kullanılması yapının yakın zamana kadar ayakta kalmasını sağlamıştır. Yapının 3. Katı son dönemlerde güreş salonu olarak kullanılmıştır. Restorasyon aşamasından sonra Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak kullanılmaktadır.

Yapının Restorasyon Öncesi Durumu

Yapının Restorasyon Sonrası Durumu

Yapının Restorasyon Öncesi Durumu

Yapının Restorasyon Sonrası Durumu

Yapının Restorasyon Öncesi Durumu

Yapının Restorasyon Sonrası Durumu

Zemin Kat Planı

Konferans Salonu Katı Planı

Güney Cephesi